عفاف وحجاب

حجاب وعفاف ارزنده ترین زیور زنان عالم (پایگاه بسیج یاابن طاها)

نقش پدران و مادران در عفاف و حجاب فرزندان

پدر و مادر اولین مربیان کودک هستند و در ماههای اولیه طفولیت نقش مادر مهمتر است.

زیرا مادر است که به کودک خود اولین تجربه از انسان با محبت را اهدا مینماید.

اگر صدای مادر ملایم و دلنواز باشد و با بچه به آرامی برخورد کند و بدون تاخیر زیاد نیازهای کودک را در مورد غذا برآورده سازد،کودک یاد میگیرد که انسانها افرادی با محبت صمیمی و قابل اعتماد هستند.

همچنان که کودک کمی بزرگتر میشود پدر باید بیشتر و بیشتر وارد زندگی او شود.

تا اینکه کودک متوجه این نکته گردد که علاوه بر مادر کسان دیگری هم هستندکه مهربان و حامی و مددکار او میباشند.

بتدریج بر تعداد افرادی که تماس دوستانه و نزدیک با او دارند افزوده میشود و اگر همه آنها با محبت باشند کودک با اطمینان و علاقه بسوی آنها کشیده میشود.

مادر بارزترین منشا آسایش و مهر عالیترین منبع سعادت خانوادگی است. کامروائی در خانه، احساس امنیت و آرامش در آن و نیز احساس قدرت و استقلال کودکان در خانواده بستگی کامل به وجود مادر دارد.

طبیعت یک زن در آفرینش آماده برای پذیرش بار مسئولیت تربیتی کودک است و از نظر علمی زن بودن مساوی مادر بودن است تا بدان حد که جلوگیری از این امر برای او بیماری های جسمی و روانی بدنبال دارد.

از سوی دیگر انگیزه مادری که لطیف ترین و قوی ترین انگیزه هاست در نهاد زن بودیعت گذارده شده و او را مظهر لطف و صفا و عنایت و محبت برای کودک ساخته است. کودک ضعیف و ناتوان نیازمند به احساسات رقیق و وجودی عاشق و مهرورز است که بدو ابراز محبت نماید و احساسات عمیق تقدیم نماید، و این مادر است که با نوازش های مادرانه خود فرزندان بی پناه را نصیب می دهد و به رفع نیازهای طبیعی او اقدام می نماید. طبیعت و فطرت مادر این چنین است و به هنگام بلوغ و دوران حمل این تمایل و مهر به اوج می رسد و رفتار مادر را آنچنان رنگ می دهد که فعال تر از هر وجود دیگر با رغبت درونی به تربیت کودک می پردازد.

نقش خانواده و خصوص مادر در نونهالان و پدر در نوجوانان بسيار حساس است و اگر فرزندان در دامن مادران و حمايت پدران متعهد به طور شايسته و با آموزش صحيح تربيت شده و به مدارس فرستاده شوند‚ كار معلمان نيز آسانتر خواهد بود.

خانواده شما بايد مدرسه باشد. تعليم احكام اسلام‚ تهذيب اخلاق نونهالان. شما بايد نونهالان مهذب تحويل معلمان بدهيد و معلمان بايد آنها را بيشتر تهذيب كنند.
صحيفه نور ج 6 صفحه 140  تاريخ: ۲۰/۰۲/۱۳۵۸

 وقتي در يك جامعه اي سلامت حكفرما باشد افراد خود به خود سالم بار مي آيند. يك خانواده اي كه همه شان اشخاص خوب هستند بچه هاشان سالم بار مي آيند مگر باز وارد بشوند در يك جامعه فاسد كه آنها فاسدشان بكنند و الا طبعا اينطوري است، بچه هاي كوچك نفس شان مستعد از براي اين است كه نقش بگيرد يا از طرف فساد يا از طرف صلاح. اگر در يك جامعه صالح بود، بچه هايش هم صالح بار مي آيند، اگر فاسد بود، بچه ها هم فاسد بار مي آيند.

صحيفه نور ج 12 صفحه 217 تاريخ: ۱۰/۰۴/۱۳۵۹


 

نقش خانواده و خصوص مادر در نونهالان و پدر در نوجوانان بسيار حساس است و اگر فرزندان در دامن مادران و حمايت پدران متعهد به طور شايسته و با آموزش صحيح تربيت شده و به مدارس فرستاده شوند‚ كار معلمان نيز آسانتر خواهد بود. اساسا تربيت از دامان پاك مادر و جوار پدر شروع مي شود و با تربيت اسلامي و صحيح آنان استقلال و آزادي و تعهد به مصالح كشور پايه ريزي مي شود.

صحيفه نور ج 15 صفحه 161 تاريخ سخنراني: ۳۱/۰۶/۱۳۶۰

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 9:16  توسط ظریفیان صدیق زراعتی ( بسیج یاابن طاها)  |